- Odsłony: 1
SZKOLNY ZESTAW PODRĘCZNIKÓW i ćwiczeń na rok szkolny 2022/2023
UWAGA
Uczniowie kupują tylko książki i ćwiczenia do przedmiotu religia i wychowanie do życia w rodzinie, pozostałe podręczniki uczniowie otrzymują ze szkoły w ramach dotacji dotacji celowej.
- Odsłony: 1
Informacja dotycząca zwiększenia stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży
Główny Inspektor Sanitarny, działając na rzecz zwiększenia stanu zaszczepienia dzieci i młodzieży przeciw chorobom zakaźnym przekazuje rodzicom i opiekunom dzieci przedszkolnych i uczniów szkół podstawowych materiały informacyjne.
Materiały w formie załączników do pobrania poniżej:
- Odsłony: 12
Obcowanie z literaturą piękną na łonie natury
W piątek 20 maja 2022 roku uczniowie klasy VII wraz z nauczycielką języka polskiego postanowili się wybrać na pobliską łąkę, niedaleko szkoły, aby poobcować z literaturą piękną na łonie natury. Wzięliśmy nieodłączne narzędzia potrzebne do wykonania tego zadania – książki z tekstem „Dziadów” cz.II, autorstwa Adama Mickiewicza. „Dziady” cz.II są utworem opisującym dawny obrzęd ludowy związany z przywoływaniem dusz zmarłych, w trakcie którego żywi pomagają umarłym w odzyskaniu spokoju ducha, a zmarli w zamian udzielają żyjącym przestróg i nauk moralnych na podstawie własnych doświadczeń.
Różnokolorowe koce, wodę w bidonach, okulary przeciwsłoneczne i dobry nastrój – też zabraliśmy ze sobą. W międzyczasie pletliśmy wianki z mniszka. Potoczna nazwa mniszek (mlecz), który tworzy charakterystyczne owoce, zwane dmuchawcami. Jedna z dziewcząt to prawdopodobnie przyszła florystka, bo wianki spod jej ręki okazały się być wyplecione z wielką dbałością i starannością o najdrobniejszy szczegół. Dziewczęta i chłopcy chętnie uczyli się sztuki, i pletli wianki. Potem wrócili w nich do szkolnej ławy.
Pomysł okazał się strzałem w przysłowiową dziesiątkę, albowiem nie dość, że poznaliśmy fragment dzieła wybitnego pisarza epoki romantyzmu, doskonale bawiliśmy i sprawdziliśmy się jako klasa, tekst czytaliśmy z podziałem na role. Każdy czytający wcielił się w inną rolę. Niektórzy odgrywali role chóru – ptaków, bądź ptaków nocnych. W role innych bohaterów : Guślarza, Józia, Rózi, Pasterki i Widma złego pana wcielili się również pozostali uczniowie. Wspaniała wiosenna sceneria, sprzyjająca pora roku i dobry nastrój sprawiły, że czuliśmy się odprężeni, otwarci i wypoczęci. Mimo pędu codziennego dnia mogliśmy choć na chwilę przenieść się w inny wymiar.
Na łąkę zamierzamy wrócić już niebawem, może jesienią, z kolejną lekturą.
Marlena Dubiał
- Odsłony: 22
Zachęcamy uczniów klas VIII do wzięcia udziału w Maratonie Ósmoklasisty. Są to warsztaty prowadzone w formie online z matematyki organizowane przez Studenckie Interdyscyplinarne Koło Naukowe Dydaktyki Matematyki działające przy Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Spotkanie z prowadzącymi odbędzie się 13 i 14 maja 2022r. o godzinie 18.00. Podczas spotkania będą rozwiązywane arkusze egzaminacyjne.
https://studmat.wmi.amu.edu.pl/maraton-osmoklasisty/
https://www.facebook.com/studmat/
https://www.instagram.com/studmat_wmi/
S. Janasek - Świerniak
- Odsłony: 40
Majowe święta
Przed nami czas trzech świąt majowych: 1, 2 i 3 maja, które są szczególnie ważne w historii Polski.
1 maja
obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy zwane też Międzynarodowym Dniem Solidarności Ludzi Pracy, popularnie zwanym 1 Maja .
Zostało ono wprowadzone w 1899 roku przez Drugą Międzynarodówkę, upamiętniając w ten sposób strajk robotników w Chicago 1 maja 1886 roku. Na ziemiach polskich pierwsze obchody miały miejsce w 1890 roku i odbywały się niejednokrotnie wbrew woli zaborców
W Polsce Święto Pracy jest świętem państwowym od 1950 roku.
1 maja przypada również 18 rocznica wstąpienia Polski do UE.
2 maja
obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej oraz Dzień Polonii i Polaków za granicą. Jest to jedno z najmłodszych świąt państwowych, wprowadzone na mocy ustawy z dn. 20.11.2004 r. o godle, barwach i hymnie narodowym. Głównym założeniem tego święta jest popularyzacja wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych.
3 maja
obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji z 1791 r. Była to pierwsza w Europie i druga na świecie (po amerykańskiej z 1787 r.) konstytucja uchwalona przez tzw. Sejm Wielki, zwany także Sejmem Czteroletnim. Za jej autorów uważa się króla Stanisława II Augusta Poniatowskiego, wielkiego marszałka litewskiego Ignacego Potockiego oraz ks. Hugona Kołłątaja, duchownego i filozofa. Ustawa zasadnicza zniosła liberum veto, wprowadziła trójpodział władzy, ograniczyła rolę senatu. Zniosła wolną elekcję i wprowadziła dziedziczność tronu. Uznała chłopów za część narodu oraz zagwarantowała tolerancję religijną.
Uchwalenie Konstytucji 3 Maja uważa się za jedno z najważniejszych i przełomowych wydarzeń w historii państwa Polskiego. Mimo późniejszych rozbiorów, dokument ten pomagał kolejnym pokoleniom podtrzymać dążenia do niepodległości.
Dzień 3 Maja 1791 roku został uznany Świętem Konstytucji 3 Maja. Obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a ponownie jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.
Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do demonstracji studenckich. Od tego czasu władze komunistyczne zaprzestały i zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia.
W tym roku obchody Święta Pracy, Święta Flagi i Święta Konstytucji 3 Maja obchodziliśmy tworząc całą społecznością szkolną „żywą flagę Polski”.
Uroczystość rozpoczęliśmy odśpiewaniem hymnu państwowego, po którym przedstawiono historyczne tło tych świąt.
Pamiętajmy, aby na czas świąt majowych wywiesić flagę Polski i tym samym podkreślić naszą narodową tożsamość.