Narodowe Święto Niepodległości

    Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.
Po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

   Podczas tej uroczystości przypomniana została historia naszej ojczyzny, począwszy od dnia, kiedy Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo, przez dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości.

Rys historyczny uzupełniały pieśni żołnierskie.

       W wykonaniu najmłodszych uczniów naszej szkoły zobaczyliśmy część artystyczną „ Ojczyzna oczami dziecka” .

   Na koniec pani Małgorzata Helak przedstawiła wyniki Konkursu Plastycznego „ Kocham Cię Polsko”. Dyrektor szkoły pan Roman Frąckowiak wręczył zwycięzcom nagrody.

Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

 

Violetta Wojtaś