Drukuj
Odsłony: 786

POKAZ HISTORYCZNY

„RZYMSKIE IMPERIUM I TRADYCJE ANTYKU ORAZ ŻYCIE I KULTURA ŚREDNIOWIECZA”

W dniu 28 listopada uczestniczyliśmy w pokazie historycznym zatytułowanym „Rzymskie imperium i tradycje antyku oraz życie i kultura średniowiecza”, zaprezentowanym przez Grupę Artystyczną „Rekonstrukto”.

Zobaczyliśmy rzymskiego legionistę w zbroi i pełnym ekwipunku. Poznaliśmy taktykę walki, dokonaliśmy przeglądu ekwipunku i elementów uzbrojenia rzymskiego legionisty. Spotkaliśmy patrycjusza rzymskiego w charakterystycznym stroju, czyli w zwiewnej szacie zwanej togą i sandałach. Znaleźliśmy się też na targu niewolników.

W drugiej części poznaliśmy charakterystyczne elementy  kultury epoki średniowiecza. Poznaliśmy dawne obyczaje, dowiedzieliśmy się z czego składał się ekwipunek oraz uzbrojenie rycerza i w jaki sposób dawniej karano przestępców. Niewątpliwą atrakcją był prawdziwy pojedynek w obronie godności damy serca jednego z rycerzy.

Aby każdy uczestnik pokazu mógł jak najwięcej wynieść z takowej lekcji, miał możliwość obejrzenia rekwizytów czy przymierzenia hełmu. Uczniowie byli zadowoleni, bo mogli założyć repliki dawnej zbroi, stanąć w szyku bojowym, pomachać mieczem i poczuć się jak rzymski wojownik lub średniowieczny rycerz.

Udział w takiej żywej lekcji historii stanowi dowód, że historia może być ciekawa i pasjonująca. Wszystko zależy od tego, jak zostanie opowiedziana.

Violetta Wojtaś

 

Zobacz więcej zdjęć